Az ősz folyamán beneveztünk az első NEXT TOP DOG MODEL versenyre, ahol csupán a elődöntőn vettünk részt, de ott is nagyon jól éreztük magunkat és megmutattuk mi is hogy milyen ügyesek vagyunk. Majd lehet hogy 2012-ben is szerencsét próbálunk. Addig is....
A fókusz stábja forgatott az elődöntőn. Beni kutya csupán néhány pillanatra kivehető, de ő volt az egyetlen beagle:
2011. december 7., szerda
2011. november 27., vasárnap
Engedelmes vizsga
Sikeresen letettünk az alap engedelmes vizsgát (BH1) 53 ponttal (max. 60 pont)
Beni a helyben maradást ülve csinálta végig, de a helyén maradt, illetve a menet közben fektetés gyakorlatnál is lefeküdt ugyan, de a hideg talaj miatt inkább felült.
Képek:
Beni a helyben maradást ülve csinálta végig, de a helyén maradt, illetve a menet közben fektetés gyakorlatnál is lefeküdt ugyan, de a hideg talaj miatt inkább felült.
Megjelent a Beagle Club oldalán erről a cikkünk:
http://beagle-club.hu/cikkek/felkeszules-az-engedelmes-vizsgara-egy-igazi-beagle-lel/
Képek:

2011. február 23., szerda
Kutyanevelési módszerek
Megpróbálom ezek után végig vinni a trükköket amiket tanultunk és persze a módszereket! Elsőként a módszereket hiszen enélkül el nem is tudunk megfelelően kommunikálni a kutyánkkal.
Az első és legfontosabb dolgok a kiképzések előtt hogy a kutyával megfelelő rangsorban legyünk, vagyis az ő szemével látott falkájában (családban) ki is igazán a falkavezér. Tehát ki kell alakítanunk kutyánkban azt a tudatot hogy ő igen is a sokadik döntéshozó a családban. A kutya amúgy is egy falkaállat (farkas leszármazottja), a falkában megvan az alfapár akik irányítják a többieket, feladatokat osztanak ki nekik, mindig mindenhová ők lépnek be először és a megszerzett zsákmányból is ők esznek először, majd ha befejezték akkor jöhetnek a többiek.
Ezt a kapcsolat építést már azóta elkezdtem Benivel amióta hozzám került. A kapun, ajtón, bármilyen átjárón én lépek be először és csakis az engedélyemmel követhet a kutya. Ez lassacskán már parancsszó, rászólás nélkül is megy és magától megáll az ajtóban, kapuban, megvárja amíg belépek és türelmesen várja, hogy behívjam magam után. A következő ilyen "rituálé"-nak nevezett tevékenység az etetés, ugyanis már pici korában megtanítottam hogy az ételhez akkor nyúljon ha kiadom neki hogy "Tied!". A kutya még nincs egy éves, de mivel ivartalanítottuk meg amúgy se szeretném hogy beagle-höz méltón elhízzon ezért csak naponta egyszer kap enni (plusz a napközbeni jutifalatok tréningezéskor, ha nincs akkor nem kap). Ez az etetés úgy történik hogy kiadom neki hogy "vársz!" majd az orra előtt kiszedem a finom ínycsiklandozó kaját és ő szépen türelemmel várja a sorát, ugyanis úgy teszek mintha bele ennék az ételébe (belehajolok a táljába és csámcsogok erőteljesen), mert ugye én mint falkavezér eszek először a "zsákmányból", ezután lerakom elé és kis bociszemmel néz rám hogy mikor ehet már. Amint kiadtam a vezényszót hogy "Tied" rögtön ugrik rá és nyomja be az egészet, persze egy kis morzsát sem hagy...hiszen az agyuk arra van ráállva hogy nem lehet minden nap zsákmánnyal visszatérni a falkába, így raktározni is tudni kell. Ezért is tudnak egy csomót enni a kutyák, még ha nem is éhesek.
A harmadik dolog amit meg kell említeni, hogy a falkaállatoknak irányítójuk van, mindig utasításokat kapnak, mit csináljanak vagy éppen mit ne. Ha egy kutya agyon van kényeztetve, nincsenek az otthonában rávonatkozó szabályok, korlátok akkor szegény olyan szinten meg tud bolondulni, hogy a gazdái agyára fog menni. Persze mint mindenhol, gondolom itt is vannak kivételek, aki kutyák szeretik hogyha kényeztetik és elvan magának mint a befőtt, de ez nagyon ritka, mert a legtöbb esetben is előjöhetnek bizonyos kisebb-nagyobb problémák. A kutyáknak szükségük van arra hogy szabályozzák az életüket és korlátokat szabjanak nekik. Ha ezt nem kapják meg akkor tényleg a saját lábukra állva fogják eldönteni mit tehetnek és mit fognak ténylegesen megtenni. Azonban ha ez megtörténik akkor a kutya nem csak magát de a család összes többi tagját is megpróbálja majd irányítani, szabályokat szabni, és korlátokat állítani. Ebben az esetben mivel senki nincs körülötte aki betöltse a falkavezér szerepét, ezért ő maga fogja ezt a szerepet betölteni és eluralkodhat a káosz a környezetében.
Az egyik leggyakoribb példa ennek a megállapítására, hogyha a kutya a házba, udvarra beérkező emberekre, akár a saját gazdáira is előszeretettel és akár elég durván is felugrál. Ha két kutya találkozik akkor általában a szaglászást követően az egyik kutya feléáll a másik felé, kifejezve hogy kettejük közül melyiknek lesz magasabb pozíciója az éppen aktuális, pillanatnyilag összeállt falkában. Na ha a kutya felugrik rád, rögtön azt jelzi veled hogy igen is te alatta állsz és ő lesz az "úr az házban". Benivel az a helyzet, hogy ő is néha ugrál és nem igazán értem miért, hiszen minden egyéb más rituáléban én kerülök ki falkavezérként, azonban azt már észrevettem hogy nem mindig csinálja, elég sokszor inkább mellkassal a földnek ereszkedve a farkát és a fenekét csóválva várja a simit, amit csak akkor kap meg ha kicsit lehiggad és nyugodtan le bír ülni. A kis picike ölebeknek nem megengedett ez a fajta viselkedés, hiszen ők nem érzik hogy picik, csak mi látjuk őket annak. Egyszer-kétszer meg kell lökni őket kicsit erőteljesebben a mellkasuknál (ami elég kellemetlen érzés nekik) és rögtön nem fogják csinálni, megtanulják hogy akkor is rájuk figyel a gazda ha nyugodton kivárják a sorukat. Egy nagy német dognak is hagynánk hogy ránk ugorjon?? Szerintem nem! Beni se egy túl nagy kutya, hozzá is le kell hajolni, úgyhogy szépen várja ki a sorát.
Az etetéseknél is figyeljünk arra, hogy a kutya megfelelően tiszteljen minket, mint az etetőjüket, illetve az ételt is tisztelje és bírja kivárni a napi 1szeri étkezést. Ha nekem egy olyan agresszív kutyám lenne, akit nem lehet rendesen megetetni, mert leharapja a kezem miközben elé rakom a kaját, elméletben azt csinálnám hogy megkötném valahova, hogy ne tudjon rám ugorni, de mégis lássa hogy előkészítem neki az ételt, hogy végig nézhesse ahogyan én mint vezér (helyette) elsőként eszek az ételből, és ő csak egy nagyon minimális kaja mennyiséget kapjon ezután. Folyamatosan figyelni a reakcióját és szép fokozatosan levenni róla a pórázt és több kaját adni neki ha jól viselkedik. Benivel ez nem probléma ahogy már az előzőekben említettem, mert ha ott van az orra előtt 2cm-rel akkor is megvárja a parancsot.
A szabályokról és korlátokról csak annyit szeretnék említeni hogy következetesnek kell lenni! Mindenféle helyzetben. Ha én kiadok egy parancsot a kutyának akkor azt bármilyen szituációban végrehajtsa, ha ezt nem teszi meg akkor egy pillanatnyi rossz élményt tudok neki okozni egy jó kis fojtó nyakörvvel. Egyszer-kétszer rá kell szegénynek rántani, de meg lesz az eredménye és a végén farkcsóválva, egyáltalán meg sem sértődve fogja az utasításokat végrehajtani. Ha én azt mondom hogy "Maradsz!" akkor igenis meg kell tőle követelni hogy ott maradjon a helyén, és nem azt megcsinálni, hogy egy pillanatra nem figyelek, elmegy a helyéről és ráhagyom, úgyis 10 mp-en belül feloldottam volna a parancsot. Azonban azt még nem adtam ki, és igenis vissza kell vinni az eredeti helyére és csak a feloldás után hagyhatja azt el. De ezt bármilyen paranccsal kapcsolatban el lehet mondani, ha kiadom az "ül" vagy "fekszik" vezényszót akkor azt ne mondjam el 3-szor de még 2-szer se, vagy gondoljam meg magam. Ha már egyszer kimondtam valamit, az történjen úgy és üljön vagy feküdjön a kutya.
Azt hiszem mindent leírtam ami a Beni és köztem kialakuló helyes kapcsolatot jellemzi és hogy ezeket hogyan tudom elérni. Rengeteg cikket lehet az interneten olvasni a kutyanevelésről. Én is elolvastam elég sokat, valamint elolvastam Jan Fennel: Kutyapszichológia illetve Cesar Millan: A csodálatos kutyadoki ; Be the pack leader c. könyveit. Ezeket ajánlom minden kedve kutyatartónak és aki olvassa a blogot vagy véletlenül ide téved.
Legközelebb elkezdem a trükkök tanításának módszereit. Remélem tetszett a bejegyzés és a belinkelt videó :)
2011. február 16., szerda
Újabb kutyasuli
Hétvégén ismét ellátogattunk a kutyaiskolában, ugyan még Beninek megvoltak a varratok a hasán és a lábain de egészen jól érezte magát, így úgy gondoltam hogy nem árt neki egy kis tréning fajtatársak között. Nagyon szépen sütött a nap és az újonnan feltöltött kutyasulis képeken látszik is hogy milyen sokan voltunk az oktatáson.
A kis Beni kutyus hála istennek semmit nem felejtett el, sőt egyre jobban csinál minden feladatot. Az akadályugrásokért meg szabályszerűen könyörög. A palánkot már helyből is átviszi, a mafasgugrók közül pedig a 80-90 cm-est is.
Hétfőn volt esedékes a varratszedés, így kocsival átmentünk Felsőzsolcára. Az utazás során egyre gyakrabban lesz túlizgatott és a fülembe ugat elég erőteljesen. Mikor a rendelőben sorra kerültünk, felraktam arra a jó magas asztalra és Beni ugyanazzal a lendülettel ugrott le róla...csoda hogy ki nem törte a lábát. Majd ezután a doki közölte velem hogy az oldalára kellene hogy fordítsuk, amivel ketten is elég nehezen birkóztunk meg. Csak 11 kg az egész kutya, mégis nehéz volt a hátára fektetnünk. Lefogni pedig csak úgy tudtam, hogy megfogtam a két mellső lábát és ráhajoltam hogy ki ne ugorjon a kezeim közül. A doktor bácsi sec-perc alatt levágta a madzagokat és most már tényleg a régi kis pajkos Beni kutyánk van!
Ennek örömére megtanítottam parancsra ugatni és beszélni, ami ugyan még nem megy 100%-osan, de mint mindent ezt is sokat kell gyakorolni. (a videók között van rá link, hogy hogyan próbálkozunk :))
A kis Beni kutyus hála istennek semmit nem felejtett el, sőt egyre jobban csinál minden feladatot. Az akadályugrásokért meg szabályszerűen könyörög. A palánkot már helyből is átviszi, a mafasgugrók közül pedig a 80-90 cm-est is.
Hétfőn volt esedékes a varratszedés, így kocsival átmentünk Felsőzsolcára. Az utazás során egyre gyakrabban lesz túlizgatott és a fülembe ugat elég erőteljesen. Mikor a rendelőben sorra kerültünk, felraktam arra a jó magas asztalra és Beni ugyanazzal a lendülettel ugrott le róla...csoda hogy ki nem törte a lábát. Majd ezután a doki közölte velem hogy az oldalára kellene hogy fordítsuk, amivel ketten is elég nehezen birkóztunk meg. Csak 11 kg az egész kutya, mégis nehéz volt a hátára fektetnünk. Lefogni pedig csak úgy tudtam, hogy megfogtam a két mellső lábát és ráhajoltam hogy ki ne ugorjon a kezeim közül. A doktor bácsi sec-perc alatt levágta a madzagokat és most már tényleg a régi kis pajkos Beni kutyánk van!
Ennek örömére megtanítottam parancsra ugatni és beszélni, ami ugyan még nem megy 100%-osan, de mint mindent ezt is sokat kell gyakorolni. (a videók között van rá link, hogy hogyan próbálkozunk :))
2011. február 3., csütörtök
Első
Ma úgy gondoltam, hogy mivel sok kutyusnak van blogja az interneten, ezért én is készítek egyet az én Beni kutyámnak. Mivel sokat foglalkozok vele ezért megérdemel egy kis népszerűséget. Tényleg igazán büszke vagyok rá.
Június 18-án került hozzám, 7 hetesen, azóta már betöltötte a 9. hónapját is és túlesett egy ivartalanítási műtéten. Az eddig eltöltött idő alatt rengeteg trükköt tanítottam meg neki, amit persze folyamatosan lehet fokozni, így ha éppen vele töltök egy kis idő akkor mindig megpróbálok valami újat belecsempészni a játékba.
Novembertől már kutyaiskolába is járunk (Lucky Dog, Miskolc) és nagyon szeretjük mind a ketten. A szombati és vasárnapi tréningeket ott tartjuk.
A trükkök amiket már megtanítottam neki: ül, fekszik, pacsi, fordulatok láb mellett (jobbra, balra, hátra arc), lábhoz, hozzám, forog, gurul, szlalom a lábam közt, nyolcas szintén a lábam közt, két lábon állás, ugrások (lábon, karon, palánkon, lécen, karikán át), szia (integetés), szégyelld magad, hátrálás, hozd (apportírozás), bang! (tetszhalott), helyben maradás (ülve, fekve, állva), kukucs (lábam közé leül), jobb és bal lábemelgetés, tolatás láb közé.
Jelenleg a "lábtörlés" van kitűzve következő trükknek :)
Remélem sikerül majd valamennyire rendszeresen vezetni a blogot és friss információkat adni a kis biglim életéről :)
Június 18-án került hozzám, 7 hetesen, azóta már betöltötte a 9. hónapját is és túlesett egy ivartalanítási műtéten. Az eddig eltöltött idő alatt rengeteg trükköt tanítottam meg neki, amit persze folyamatosan lehet fokozni, így ha éppen vele töltök egy kis idő akkor mindig megpróbálok valami újat belecsempészni a játékba.
Novembertől már kutyaiskolába is járunk (Lucky Dog, Miskolc) és nagyon szeretjük mind a ketten. A szombati és vasárnapi tréningeket ott tartjuk.
A trükkök amiket már megtanítottam neki: ül, fekszik, pacsi, fordulatok láb mellett (jobbra, balra, hátra arc), lábhoz, hozzám, forog, gurul, szlalom a lábam közt, nyolcas szintén a lábam közt, két lábon állás, ugrások (lábon, karon, palánkon, lécen, karikán át), szia (integetés), szégyelld magad, hátrálás, hozd (apportírozás), bang! (tetszhalott), helyben maradás (ülve, fekve, állva), kukucs (lábam közé leül), jobb és bal lábemelgetés, tolatás láb közé.
Jelenleg a "lábtörlés" van kitűzve következő trükknek :)
Remélem sikerül majd valamennyire rendszeresen vezetni a blogot és friss információkat adni a kis biglim életéről :)
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)